13. února 2014

Plněné cuketky
Víte, čemu říkám dokonalý masochismus? V den půstu psát blog o jídle a jako třešničku na dortu si zalezlá v peřinách dopřávat slušnou dávku imaginární energie v podání Tareka Ibrahima. Ten chlap to s grilem vážně umí a vždycky mě naprogramuje na nějaký mega steak.

Ale za ta léta praxe si člověk natolik zvykne, že začíná být imunní a s naprostým klidem přejde jakýkoliv gastro-skvost ležérním mávnutím rukou. Situace se mění západem slunce. A řeknu vám upřímně, i obyčejná pramenitá voda v ten okamžik chutná, O my Allah, božsky! Dnes mě ještě čekají zelné závitky - vaří tchýně.

Jediná věc, co mi na půstu vadí, je zima v zimě. Tělo se zpomalí, krev proudí pomaleji a já mám problém se zahřát. A tak se snažím být v ten den hodně aktivní a duchovní. Uklízím a gruntuju, modlím se a medituju. Co je hodně pozitivní, že si tělo na tento režim celkem rychle zvykne a není unavené. I když od úsvitu do soumraku nejím ani nepiju, beze změny zvládám všechny běžné životní i lehce nadlidské úkony - ovšem pomaleji!

Kromě úpravy jídelníčku má půst i několik dalších požadavků, které je třeba splnit - nemluvit vulgárně (lehké), nekouřit (to už 8 let nedělám), žádný alkohol (naprosto bezbolestné), žádné intimnosti (manžel je stejně v práci), zákaz pomlouvání v plném rozsahu (k tomu by se měl vztahovat i zákaz návštěv, Arabky pusu zkrátka nezavřou), nepožívat léky a omamné látky (přiznám se, někdy by se šikly), nepoužívat parfémy, neposlouchat hudbu..


Připravte si:

12 malých cuket (každá tak do 10 cm)

1 hrnek rýže (200 ml)

1/2 lžičky mletého nového koření

1/2 lžičky mleté skořice

1/2 lžičky mletého kardamomu

olivový olej


na omáčku:

2 kg měkkých a zralých rajčat

1 lžíci rajského protlaku

trochu masového nebo zeleninového vývaru

2 vavřínové listy

5 kuliček nového koření

10 kuliček pepře

kousek skořice

javorový sirup

sůl


Rajčata nakrájíme na větší kousky, zalijeme vývarem (asi 300 ml), přidáme všechna koření a uvaříme do hodně měkka.

Směs propasírujeme přes síto, lehce zahustíme rajským protlakem a dochutíme solí a javorovým sirupem (stačí zhruba lžíce).

Na větší trošce olivového oleje orestujeme propláchnutou rýži, nové koření, skořici a kardamom. Osolíme, zalijeme trochou horké vody, tak po úroveň rýže a několik minutek povaříme, do vstřebání tekutiny. Necháme vychladnout.

Cukety omyjeme, odstaníme stopky a vydlabeme. Každou cuketu do 2/3 naplníme rýžovou směsí a uzavřeme kouskem rajčete nebo klínkem brambory.

Vložíme do připravené rajské omáčky a pod pokličkou asi 45 minut vaříme.

U nás podáváme samostatně nebo s pitou.


Žádné komentáře:

Okomentovat