13. srpna 2013

Kuřecí burger



V dnešním receptu jsem trochu zaexperimentovala a propůjčila burgeru trochu arabských vůní a chutí, vzniklo takové menší spojení arabské a americké kuchyně - salám!! Ve stejném duchu jsem ladila i omáčky, aby harmonicky doplňovaly chuť masa. 

Maso jsem pro tentokrát volila kuřecí, přesněji vykoštěná kuřecí stehna, která mají maso šťavnaté a obsahují i nějaký ten tuk, což je pro burger důležité, nebude suchý. Stehna vždy kupuji celá (nebo hned celé kuře) a doma si je sama vykostím, z kostí je skvělý vývar.




Stejně tak si i maso sama melu, čerstvě mleté je na burger to pravé ořechové a navíc vím, co jím. Takže si připravte:

1 kg čerstvě mletého kuřecího masa

1 menší cibule

2 stroužky česneku

1 lžíci harissa pasty

3 lzíci strouhanky

1 lžičku uzené papriky

1 lžičku mletého nového koření

1 lžičku římského kmínu

hrst hladkolisté petržele

hrst čerstvého koriandru

sůl a drcený pepř

máslo




Omáčky jsem volila dvě, jednu ostrou, druhou krémovou.


Na ostrou omáčku budeme potřebovat:

3 lžíce harissa pasty

3 lžíce rajského protlaku

2 lžíce olivového oleje

půl menší cibule

hrst čerstvého koriandru

drcený pepř a sůl


Na sezamovou omáčku je třeba:

6 lžic sezamové pasty tahíni

1 menší citron

hrst hladkolisté petržele

sůl


Dále budeme potřebovat pečivo (nejlépe žemle), plátky rajčat, kolečka červené cibule, proužky římského salátu, nakládané okurky.

A jdeme na to.

Na lžíci másla lehce orestujeme drobně pokrájenou cibuli (nesmí změnit barvu), přidáme posekaný česnek, nové koření, římský kmín, uzenou papriku a necháme rozvonět.

Cibulovou směs promícháme s mletým masem, přimícháme harissu, drobně pokrájené bylinky a strouhanku. Celou směs osolíme, opepříme, pořádně promícháme a uložíme tak na dvě hodinky do chladu.

Pro toho, kdo nezná harissu, jedná se o ostrou kořeněnou a ochucenou pastu nebo omáčku z mletých chilli papriček.

Mezitím si můžeme připravit omáčky.

Na ostrou omáčku smícháme harissu, rajský protlak, drobně pokrájenou cibuli a koriandr, zakápneme olejem a dochutíme solí a pepřem.

U sezamové omáčky smícháme nejprve tahíni, citronovou šťávu, sůl a drobně pokrájenou petržel. Poté naředíme vodou, zhruba do lehčí kašovité konzistence. Nelekněte se, sezamová pasta po prvním přidání vody nejprve zhoustne a působí sražene. Dalším přidáním tekutiny změní strukturu na krémovou a povolí.

Omáčky jsou hotové, můžeme se pustit do masa.

Asi hodinku před tepelnou úpravou vyjmeme masovou směs z lednice a rukama tvarujeme asi 1 - 1,5 cm vysoké burgery, které z obou stran opečeme na rozehřátém grilu. Z každé strany zhruba 2 - 3 minutky.



Žemle rozřízneme, nahřejeme na grilu a plníme masem, zeleninou, salátem a omáčkami.

Dobrou chuť!



5. srpna 2013

Cizrna v jogurtu


Nevím jak u vás, ale u nás se noční teploty nedostanou pod 25 stupňů a denní vždy přehoupnou přes 30. 

Sluníčko láká k lenošení na pobřeží, procházkám po pláži a relaxování při šplouchání vln. V takových chvílích se ráda nechám zlákat jednoduchostí některých arabských receptů. Cizrna v jogurtu je jedním z nich, navíc tři v jednom – vydatná snídaně, lehký oběd, rychlá večeře. 

Záruka použití kdykoliv během dne!

Co si připravit:

300 g cizrny

1 litr bílého jogurtu

3 lžíce sezamové pasty tahíni

5 stroužků česneku

4 placky arabské pity

hrst hladkolistá petržel

1 vavřín

1 lžička sladká paprika

¼ lžičky římský kmín

piniové oříšky

mandlové hranolky

olivový olej

máslo


Cizrnu přes noc namočíme, ráno slijeme, zalijeme čistou vodou, přidáme vavřín a uvaříme do měkka. Přecedíme, dle chuti přidáme římský kmín a promícháme.

Pitu nakrájíme na kostičky, zakápneme olivovým olejem, promícháme, rozprostřeme na plech a při 200 stupních pečeme do křupava.

Studený jogurt smícháme se sezamovou pastou, přidáme rozmačkaný česnek a dochutíme solí. 

Na talíř dáme hrst opečené pity, poházíme cizrnou, přelijeme ochuceným jogurtem, posypeme na drobno pokrájenou petrželkou a opraženými oříšky a mandlemi. Nakonec poprášíme mletou paprikou a celé přelijeme rozpuštěným máslem.

Jednoduché a chutné!


Ořechové a datlové koláčky



Ramadán se přehoupl do posledního týdne, blíží se sváteční oslavy a s nimi spojené chvíle setkavání se s rodinou a přáteli. Přípravy vrcholí, vše je nazdobené, upravené a dovedené k dokonalosti. 

Peče se tradiční datlové a ořechové cukroví, vzduch se mísí s vůni grilovaného masa, čerstvě pečených chlebových placek, sváteční stůl zdobí barevné variace různých zeleninových salátů doplněné řadou omáček a dipů.




Děti se těší na program spojený s oslavami – jízda na koni, lodi, vodním skútru. Nechybí menší lunapark s různými atrakcemi, stánky s cukrovou vatou, oříšky v karamelu, vařenou kukuřicí nebo turmusem, což jsou vařené lupiny fazole sypané římským kmínem a citrónovou solí.

Logicky mám proto pro vás dnes připravené recepty na datlové a ořechové koláčky, oba časově dost náročné. Náročné proto, že se každý kousek cukroví formuje a zdobí ručně. Připravte si tedy dostatek času, pevná záda, sílu v pažích a hodně vnitřní pohody.

Já už mám pro tentokrát padla, dopekla jsem poslední plech, docukrovala poslední koláček a nyní už jen zaslouženě ochutnávám.

K přípravě cukroví vám doporučuji nějaký dobrý film, já si každoročně pouštím české komedie a filmové pohádky. Díky Bohu za Youtube! Tak mě napadlo, jak jsou některé filmy zcela nesmrtelné, dědičné po generace a vnímané jako součást každodenní zábavy. Mé děti se aktuálně zamilovaly do hory svalů akčního hrdiny Ramba. Má dcerka si s kamarádkou na Ramba dokonce i hrají, ovšem se zcela odlišným, ženským přístupem. Ona představuje akčního hrdinu, kamarádka jeho manželku a se šátkem kolem hlavy společně pijí kávu a vaří nedělní oběd. Dětská fantazie je naprosto dokonalá..:o)))




Ale zpět k receptu. Začneme ořechovými koláčky, neboť u těch je nutné připravit si těsto den předem. Co budeme potřebovat:

1 kg krupičky

600 g rostlinného tuku na pečení, ideálně s máslovou příchutí

1 hrnek (200 ml) hladké mouky

120 ml růžové vody (esence z růží)


na náplň:

250 g vlašských ořechů

2 lžíce moučkového cukru

1 lžičku skořice


Měkký tuk a krupičku promícháme. Směs pořádně, asi 10 minut třeme v dlaních a protlačujeme mezi prsty, čímž získáme jakousi mokrou drobenku. Přikryté necháme při pokojové teplotě do rána odpočívat.

Ráno do směsi zapracujeme mouku a růžovou vodu. Vypracujeme měkké, kompaktní, lehce drolivé těsto. 

Na hrubo umleté ořechy smícháme s cukrem a skořicí.


 


Z těsta rukou tvoříme kuličky (každou o hmotnosti zhruba 15 g). Pomocí ukazováčku do každé kuličky vyhloubíme jamku, čímž dostaneme oválný košíček, který naplníme lžičkou ořechové náplně.

Košíček uzavřeme, stlačíme do tvaru bonbonu a pomocí ozdobných kleštiček po obvodu upravíme do podoby květu. K tomuto účelu lze použít vroubkové kleštičky určené ke zdobení dortů nebo marcipánu. 




Takto připravené cukroví přendáme na plech vyložený pečícím papírem a při 200 stupních (horní a dolní ohřev) zhruba 20 minut pečeme. Po vychladnutí cukroví pocukrujeme. 

Z této dávky dostaneme zhruba 120 ks koláčků. 





Na datlové koláčky si připravte:

1 kg hladké mouky

600 g rostlinného tuku, ideálně s máslovou příchutí

5 lžic rostlinného oleje

60 ml růžové vody


na náplň:

1 kg vypeckovaných sušených datlí

2 lžičky mleté skořice

2 lžičky mletého anýzu

1 lžičku mletého hřebíčku

130 g másla


Prosátou mouku smícháme s na kousky nakrájeným tukem, olejem, růžovou vodou a vypracujeme měkké, hladké těsto, které necháme asi hodinku odpočinout.




Vypeckované datle umeleme na masovém strojku, smícháme se skořicí, anýzem, hřebíčkem a rozehřátým máslem. Vytvoříme měkkou pastu.

Z připraveného těsta rukou tvoříme kuličky (o hmotnosti zhruba 10 g) a z náplně válečky (každý cca 7 g). Osobně mám ráda každý kousek cukroví stejně velký, proto ty číselné údaje, jsem detailista..:o))


 


Každou kuličku těsta v dlani pomocí druhé ruky stlačíme, tím dostaneme tenkou placičku, do které zabalíme připravený váleček datlové náplně. Pomocí kleštiček z obou stran ozdobně upravíme.


 


A opět při 200 stupních zhruba 20 minut pečeme, necháme lehce zrůžovět. Na plechu necháme zcela vychladnout, můžeme lehce pocukrovat. Cukroví je velmi křehké, samo se rozplývá na jazyku, tak doufám, že si pochutnáte.

Ještě pro zajímavost. Do těsta je možné přidat ždibec drcené pryskyřice Mastixu, což je keř z rodu pistácií, a dále Mahlab (drcená semena třešně sv.Lucie).