6. října 2013

Anýzové sušenky


V jedne lidové písni se zpívá: Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít. Tak to bába povídala, když do lesa chodívala na ten bedrník (anýz). Nevím, co je na tom pravdy, ale pokud alespoň ždibec, tak vám doporučuji tyto sušenky. Anýzu je v nich opravdu hodně, hned celá sklenice. Ano...správně, celá sklenice...to není překlep.

Teda, já jsem tou sklenici málem lehce praštila tchýni, která se mi snažila ulehčit práci a místo formiček mi chtěla smontovat elektrického robota opatřeného tvořítkem právě na toto cukroví, ovšem jaksi nedokázala pochopit, že ji jedna část tvořítka (naprosto nenahraditelná) zcela chybí. V zoufale snaze o uspění přivolala si na pomoc nejprve jednu sousedku, poté druhou. Všechny se snažily robota zprovoznit, což mi ubíralo nejen čas, ale také psychickou sílu. Připadala jsem si jak u Homolků. 

Vše vyvrcholilo společným rozhodnutím, že se robot vyzkouší. A výsledek? Těsto všude, jen ne tam, kde by mělo být, cukroví neurčitých tvarů, špinavý robot a hodina v trapu. A to ještě musím podotknout, že dvě arabské sousedky vydají za deset českych, neboť zvuková hladina jejich hlasů je značně vysoká. K mé veliké spokojenosti všechny nakonec pochopily, že se dílo nepodaří a rozešly se do svých domovů. A já mohla v klidu pokračovat. Nakonec jsem každé z nich poslala alespoň pár kousků cukroví k ochutnání, cena útěchy. :o))

Potřebovat budeme sklenici o objemu 180 ml a:

1 kg hladké mouky

200 g másla nebo margarínu

2 sklenic oleje (jedna sklenice může klidně být olej olivový, ale pozor, na kvalitě záleží!)

1 sklenici vody

1 a 1/4 sklenice cukru

2 sklenice pražených sezamových semínek

1 sklenici mletého anýzu

1 lžičku kurkumy

1 prášek do pečiva


Sypké suroviny promícháme, přidáme olej, měkké máslo, vodu a vytvoříme kompaktní těsto, které rukama pořádne hněteme alespoň 10 minut.

Poté těstem plníme libovolné formičky, košíčky, ale pouze do 2/3 výšky formičky, jelikož pečením naskočí. Cukroví můžeme péct buď přímo ve formičkách nebo vyklopené na pečícím papíře, podle toho, jaké formičky vlastníte.

Pečeme při 200 stupních zhruba 10 - 15 minut.


Žádné komentáře:

Okomentovat